Sağlık

Beyin Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler


Sağlıklı bir yaşam için tüm organlarımızın sağlığına dikkat etmemiz gerekiyor. Ancak beyin sağlığı daha fazla önem göstermemiz gereken bir konudur. Beyin vücudumuzdaki tüm işleyişi sürdürdüğünden beyin sağlığına biraz daha fazla önem göstermemiz gerekiyor.. Beyin Sağlığı ve beyin gelişiminize yardımcı olacak bazı tavsiyelerimizi dikkate alarak beynimizin gelişimine ve sağlıklı olmasına destek olabiliriz.

Şekeri Bırakın!

Şeker beynimiz için en büyük uyuşturuculardan biridir. Bilimsel olarak yapılan araştırmalar da devamlı şeker kullanan kişilerin dopamin d2 reseptörlerinin duyarlılığının azaldığı gözlemlenmiştir.  Reseptörlerin duyarlılığının azalmasıyla, şeker kullanan kişi daha fazla haz almak için daha fazla şeker tüketimi yapmaktadır. Şeker kullandıktan sonra beynimiz tarafından salgılanan endorfin ve  dopamin kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor. Fakat iyi hissiyattan sonra daha fazla şeker istememize sebep oluyor. Adeta bir uyuşturucu bağımlısı gibi devamlı kullanmak istiyoruz. Şekerin zararları bu kadar çok iken bırakmak en mantıklısı olacaktır.

Sağlıklı Yağlar Tüketin!

Beynin yapısında bol miktarda yağ bulunmaktadır. Bu yapıyı korumak için vücudumuzu sağlıklı yağlar ile beslemeliyiz. Beyin sağlığı için Zeytinyağı, fıstık yağı,badem yağı, hindistan cevizi yağı ve fındık yağı gibi sağlıklı yağlar ve avokado tüketebilirsiniz.

Düzenli Egzersiz Yapın!

Beyin gelişimi için düzenli yapılan egzersiz daha fazla konsantre olmanızı sağlayacaktır. Düzenli yapılan egzersiz beyne daha fazla kan pompalar. Daha fazla kan daha fazla oksijen olduğu için beynimize daha fazla oksijen gönderilip, oksijenin beyin hücrelerini yenilenmesini sağlamaktadır.

DHA Alımı

Omega 3 yağı içerisinde bulunan DHA, kalp sağlığı ve kanser haricinde depresyon riskini de azaltmaktadır.  DHA almak için balık tüketebilir yada doktorunuzun önereceği Omega 3 takviyelerinden faydalanabilirsiniz.

D Vitamini

D vitamini beyin içerisindeki sinir iletiminde büyük rol oynamaktadır. Yeterli seviyede D vitamini alımı bir çok nörolojik sorunla savaştığı kanıtlanmıştır. Bu rahatsızlıklar içerisinde epilepsi, şizofreni, parkinson ve alzheimer gibi rahatsızlıklar da bulunmaktadır.

Beyin Sağlığı ve D Vitamini İlişkisi

D Vitamini beynin yaşlanmasını önlemek için mücadele etmektedir. Beynin daha iyi ve daha hızlı çalışmasına katkı sağlamaktadır.  3000 kişi üzerinde yapılan araştırmalar da D vitamini seviyesi yüksek olan kişiler düşük olan kişilere kıyasla nöropsikoloji testlerinde daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Yine bu araştırmalarda 60 yaş üstü kişilerde D vitamini eksikliği bazı psikolojik rahatsızlıklara sebep olabileceği belirtildi. Sağlıklı günler dileriz..


Bizden Haberdar Olun