Sağlık

Antibiyotik Kullanımı ve Yan Etkileri


Ülkemiz, dünyada gereksiz antibiyotik kullanımında 1. sırada olduğunu biliyor muydunuz? Gereksiz antibiyotik kullanımı vücudumuz için bir çok zararı bulunmaktadır. Gereksiz kullanımı engellemek amacıyla, artık reçetesiz kullanımı yasaklandığı için biraz da olsa bu oran düşüşe geçmiştir. Yapılan araştırmalar da 2000 - 2015 yılları arasında antibiyotik kullanımı %41 oranında artış yaşandığı tespit edilmiştir. Bu durum böyle giderse 2050 yılına kadar 10 milyondan fazla kişinin antibiyotik direncinden dolayı yaşamını yitireceği ön görülüyor. Günümüz de antibiyotiklerin artık bazı bakterilere karşı etkisini yitirdiği tespit edilmiştir.

Antibiyotik Nedir?

Antibiyotikler, enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. İlk üretilen antibiyotikler doğal yöntemler ile üretilmiş olsa da, günümüzde yapay olarak üretilen sentetik antibiyotikler kullanılmaktadır. Cilt enfeksiyonları, ishal, solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları ve boğaz enfeksiyonları gibi enfeksiyon rahatsızlıklarında antibiyotikler kullanılmaktadır. Antibiyotik kullanıyorsanız doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanız gerekiyor. Hastalığınız geçti diye tedaviyi yarıda bırakırsanız az miktarda kalan bakterilerin daha güçlü bir şekilde çoğalıp, saldırmasına neden olabilirsiniz.

Antibiyotikler Bağırsak Florasını Bozuyor!

Antibiyotikler zararlı bakterileri öldürürken, yararlı bağırsak bakterilerini de yok etmektedir. Vücudun 2. beyni olan bağırsakların florasının bozulması bir çok hastalığa neden olmaktadır. Bağırsak floranızın güçlü olması için " Sağlıklı Bağırsak İçin Süper Gıdalar " başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Fazla Antibiyotik Kullanımı ve Yan Etkileri
1-Dirençli Enfeksiyonlar

Antibiyotiklere karşı dirençli bakteriler ölümcül etkiye sahip olabiliyor. Bu yüzden bir çok kişi hayatını kaybetmektedir. Özellikle hayvan yetiştiriciliğinde kullanılan antibiyotikler bakterilerin daha dirençli hale gelmesini sağlıyor. Dirençli bakteriler, antibiyotiklere karşı direnç sağladığından bu bakterileri yok etmek neredeyse imkansız bir hal alıyor.

2- Tedavi Sürecini Uzatıyor

Antibiyotiklerin fazla kullanılmadığı dönemlerde, antibiyotik kullanarak rahatsızlıkları tedavi etmek daha kolay haldeydi. Günümüzde bu durum daha zor olmaktadır. Antibiyotiklere karşı direnç sağlamış bakterileri yok etmek daha zor olduğundan yüksek doz ve uzun süre kullanmak gerektiriyor. Yeni geliştirilmiş bir antibiyotik türünün 50 - 90 sene arasında bir kullanım ömrü oluyor. Bu süreden sonra artık bakteriler bu antibiyotik türüne direnç sağlamış oluyor ve bakteriler üzerinde herhangi bir etkiye sahip olamıyor.

3-Antibiyotik ve İshal

Antibiyotik kullanırken ishal oluyorsunuz. Bunun nedeni ise antibiyotik kötü bakterileri yok ederken, bağırsakta bulunan yararlı bakterileri de yok ediyor.  İyi bakterilerin yokluğunu fırsat bilen zararlı bakteriler çoğalarak iltihaplı toksinler üretir. Üretilen bu toksinler ishale neden olmaktadır. Antibiyotik kullanımını bıraksanız bile bu ishal durumu 1 - 1,5 hafta kadar sürebilmektedir.

4- Yorgunluk, bitkinlik ve daha bir çoğu

Antibiyotik kullanımı bir çok yan etkiye neden olmaktadır. Yorgunluk hali, hasta olduğunuz için halsiz ve yorgun hissetmeniz normal ama bunun antibiyotik'in sarsıcı etkisi de büyük oranda katkı sağlamaktadır. Ayrıca dilde şişkinlik, kusma, bulantı, baş ağrısı gibi etkileri de görülmektedir.

Doğal Antibiyotikler

Aslında antibiyotik ilacı haricinde doğal antibiyotik olarak nitelendirilen bazı gıdalar mevcut. Ayrıca bu gıdaların herhangi bir yan etkisi de bulunmuyor. Antibiyotik niyetine denildiğinde aklımıza ilk sarımsak gelir. Pişmemiş sarımsak ve sarımsak yağı zararlı bakterilere, mantara ve kulak enfeksiyonları için çok eskilerden beri kullanılmaktadır. Diğer bir doğal antibiyotik alternatifi ise Oregano yağıdır. Enfeksiyonla mücadele için kullanılan bu yağ, bakteri ve mikroplara karşı oldukça etkilidir. Bunun yanında zerdeçal, soğan ve mantar da hastalıkların tedavisinde oldukça etkili gıdalardır. Sağlıklı günler dileriz..


Bizden Haberdar Olun