Sağlık

Sağlıklı Bağırsak İçin Süper Gıdalar


Vücüdumuzun 2.beyni olarak kabul edilen bağırsaklarımız iyi durumda olması neredeyse tüm vücudumuzun iyi olması anlamına geliyor. Bağırsaklarımızda bulunana mikroorganizmalarının sindirim sisteminden tutunda bir çok metabolik süreçlere etki etmektedir.  Bağırsaklar ile ilgili bir çok araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu araştırmalar bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin vücut sağlığımız açısından büyük önem taşıdığı kanıtlanmıştır. Sizler için sağlıklı bağırsak sistemi için gerekli olan gıdaları sizler için derledik.

Bağırsak sağlığı için kemik suyu

Bağırsaklarımız alınan gıdaların içeriğinde bulunan bakteri, virüsler ve ağır metaller gibi bir çok zararlı maddeye maruz kalabilir. Bağırsakların güçlendirilmesi bu maddelerin zararlarını minimuma indirmek için sağlıklı bağırsak florasına sahip olmak gerekiyor. Kemik suyunun bağırsaklar için önemi ise içerisinde bulunan doğal yağ ve sağlıklı aminoasitler sayesinde bağırsak duvarlarının onarımı ve güçlendirilmesi için oldukça faydalı olmaktadır. Kemik suyunu yemeklerinize ve çorbalarınıza ilave ederek tüketebilirsiniz. Bu sayede bağırsaklarınız daha güçlü hale gelecektir.

Bağırsakları temizlemek için lahana turşusu

Güçlü bir probiyotik kaynağı olan lahana turşusu bağırsakları temizleyip daha sağlıklı çalışmasını sağlayan bir yapıya sahiptir. Evinizde ve koruyucu kimyasallar olmadan yapacağınız lahana turşusu bağırsaklarımızdaki zararlı bakterileri temizleyip daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Zengin lif kaynağı sayesinde bağırsak rahatsızlıklarına karşı bağırsaklarınızı daha dirençli hale getirecektir.

Çiğ Sarımsak

Halk arasında sarımsak, antibiyotik olarak da bilinmektedir. Bu aslında hiçte yanlış değil. Sarımsak bağırsaklardaki zararlı tüm bakterileri yok eder. İçeriğinde bir çok vitamin bulunan sarımsak, bağırsaklarımızda güçlü bir savunma duvarı oluşturur. Sindirim sistemini düzenleyici etkisi de bulunmaktadır. Sarımsak çiğ tüketildiğinde etkisi daha güçlüdür. Sarımsaktan maksimum fayda sağlamak ve sağlıklı bağırsak florasına sahip olmak için çiğ tüketilmelidir. 60 dereceden yüksek ısıda pişirilirse içerisindeki bir çok yararlı vitamin  ve "Allicin" maddesinin yok edilmesine neden olmaktadır. "Allicin" maddesinin yararları ise kalp sağlığını korur, anti-bakteriyel özelliğe sahiptir, sinir sisteminde etkilidir ve kan basıncını dengeler. "Allicin" uçucu bir yağ olduğu için yüksek ısı bu yağın uçmasını sağlamaktadır.

Pırasa

Bağırsak sağlığı için vücudumuz yararlı olan bakterilere de ihtiyaç duymaktadır. Bu yararlı bakterilerin arttırılması için lif bakımından zengin gıdalar tüketilmesi gerekmektedir. Bu konuda pırasa imdadımıza yetişmektedir. Pırasa lif bakımından zengin içeriği sayesinde bağırsaklarımızdaki yararlı bakterilerin oranını arttırmaktadır. Sağlıklı günler dileriz..


Bizden Haberdar Olun